• Wersja dla niedowidzących
  • Blogs in English
  • Blogi po rosyjsku
Blogi
Kierunek Wschód

piksel

piksel

25 lutego 2015

Kanada pomoże szkolić ukraińską armię

autor Piotr Kościński

Najpierw o możliwości wysłania wojska nad Dniepr, by szkolić ukraińskich żołnierzy, powiedział 24 lutego brytyjski premier David Cameron. Dzień później wtórował mu kanadyjski minister obrony Jason Keney.

Dziennik „Toronto Star” napisał, że gdy trwa debata nad udziałem Kanadyjczyków w wojnie w Iraku, Ottawa jest „po cichu wciągana w kolejny, jeszcze bardziej niebezpieczny konflikt”. Co prawda Keney oświadczył, że „kanadyjscy żołnierze na Ukrainie będą trzymać się z dala od rejonów, gdzie toczą się walki”, ale czy rzeczywiście tak się stanie, nie wiadomo. Ilu Kanadyjczyków pojedzie, nie wiadomo. Brytyjczyków ma być na razie 75, Amerykanie już wcześniej obiecali posłanie całego batalionu.

Tylko, że w Ottawie jest zgoda co do dwóch, kluczowych rzeczy. Pierwsza – że konflikt na Ukrainie jest groźniejszy od wojny z Państwem Islamskim, bo prowadzi do kolejnej „zimnej wojny” między państwami, dysponującymi bronią atomową. Druga – że Ukrainie trzeba pomóc. Wszystkie znaczące kanadyjskie partie polityczne zajmują identyczne stanowisko wobec Kijowa. Jeśli np. opozycyjni liberałowie i nowi demokraci krytykują premiera Stephena Harpera za udział w walce z islamistami, to równocześnie wzywają go do stanowczego sprzeciwienia się Rosji; w kanadyjskiej Izbie Gmin deputowani prześcigają się w wykazywaniu swego poparcia dla Ukrainy. Trzeba przy tym pamiętać, że w Kanadzie żyje 1,2 miliona osób pochodzenia ukraińskiego, wg. oficjalnych statystyk więcej niż pochodzenia polskiego. Wśród nich były i są czołowe postacie życia politycznego: Ray Hnatyshyn, gubernator generalny w latach 1990-95, premierzy prowincji Manitoba – Gary Filmon (1988-99), Saskatchewan – Roy Romanow (1991-2001), Alberty –  Ed Stelmach (2006-11). Kanada może więc starać się prześcignąć i USA, i Wielką Brytanię w pomocy wojskowej dla Ukrainy. Kto będzie następny?

podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin
rss
 
 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij