• Wersja dla niedowidzących
  • Blogs in English
  • Blogi po rosyjsku
Blogi

Maria Przełomiec

31 sierpnia 2016

Czy możliwa jest inwazja Putina na pełną skalę na Ukrainę?

John R. Deni | Instytut Studiów Strategicznych, Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych (SSI); obecnie pracuje nad monografią dotyczącą strategii Zachodu wobec Rosji po kryzysie na Ukrainie Otwarta inwazja putinowskiej Rosji na Ukrainę jest całkowicie możliwa.

piksel


Maria Przełomiec

29 sierpnia 2016

Co oznaczają ostatnie zmiany na rosyjskich szczytach władzy?

Joerg Forbrig | dyrektor Funduszu na rzecz Białoruskiej Demokracji, German Marshall Fund of the United States Przetasowania w kręgach wyższych urzędników reżimu Putina trwają już około roku.

piksel


Maria Przełomiec

23 sierpnia 2016

Czy “reset” stosunków pomiędzy Rosją a Turcją powinien niepokoić Zachód?

Jeffrey Mankoff | ekspert, wicedyrektor Programu Rosja i Euroazja, Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych /CSIS/ Zachód nie powinien zbytnio się niepokoić zbliżeniem pomiędzy Turcją a Rosją, do którego doszło po próbie zamachu stanu.

piksel


Maria Przełomiec

11 sierpnia 2016

Zamieszki w Armenii: jakie są przyczyny i konsekwencje obecnego kryzysu?

 Leila Alieva | ekspert ds. polityki i bezpieczeństwa goszcząca obecnie na St.Antony’s College, Uniwersytet Oksfordzki; SRF/CARA/ASCN Fellow; kierowała niezależnym Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Baku (1995-1997) Choć wydarzenia w Armenii zostały przysłonięte przez konsekwencje nieudanego zamachu stanu w Turcji, to jednoznacznie pokazują, jak ryzykowne i zwodnicze może być kontynuowanie kursu obecnej politycznej „stabilności” w państwach regionu.

piksel


Maria Przełomiec

08 sierpnia 2016

Czy tragedia wołyńska może poważnie zagrozić polsko-ukraińskim stosunkom?

Wołodymyr Fesenko | dyrektor kijowskiego Centrum Stosowanych Badań Politycznych “Penta” Czy tragedia wołyńska może poważnie zagrozić polsko-ukraińskim stosunkom?  Oczywiście, jeżeli zacznie się reakcja łańcuchowa wzajemnych oskarżeń.

piksel


Maria Przełomiec

26 lipca 2016

Jakie będą międzynarodowe konsekwencje próby wojskowego zamachu stanu w Turcji?

Dr James Ker-Lindsay| Instytut Europejski, Londyńska Szkoła Ekonomii i Politologii (LSE) Wydaje mi się, że kluczowe pytanie dotyczy stosunków Turcji z Unią Europejską. W ostatnich latach rosły obawy co do sposobu rządów prezydenta Erdogana, który deptał demokrację i praworządność.

piksel


Maria Przełomiec

21 lipca 2016

Czy zakończony szczyt NATO w Warszawie uspokoi czy zaostrzy stosunki z Rosją?

Raimonds Rublovskis | ekspert Łotewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (LIIA), były szef Departamentu Planowania Strategicznego Narodowych Sił Zbrojnych Łotwy (2207-2010) Uważam, że pomimo zaprezentowanej podczas szczytu Sojuszu w Warszawie jedności członków NATO, istnieją wśród nich coraz większe rozbieżności co do tego, jak NATO powinno odpowiedzieć na obecne i przyszłe wyzwania związane z bezpieczeństwem.

piksel


Maria Przełomiec

13 lipca 2016

Co Rosja zyska a co straci na Brexicie?

James Nixey | szef programu Rosja i Euroazja, Chatham House Brexit wzmacnia te siły w UE, które wzywają do złagodzenia lub też zniesienia sankcji nałożonych na Rosję. Większość z tych sankcji w sposób naturalny z czasem zostanie cofnięta, ale osłabienie UE przyspieszy ten proces.

piksel


Maria Przełomiec

08 lipca 2016

Co skłoniło Erdogana do pogodzenia się z Putinem? Jakie będą tego konsekwencje?

Kerim Has | ekspert Organizacji Międzynarodowych Badań Strategicznych (ISRO, USAK), Turcja W swoim pierwszym przemówieniu wygłoszonym 24 maja nowo mianowany premier Turcji Binali Yıldırım powiedział: „Będziemy zwiększać grono przyjaciół i zmniejszać liczbę wrogów”.

piksel


Maria Przełomiec

08 lipca 2016

Czego państwa bałtyckie oczekują po szczycie NATO w Warszawie?

Vytis Jurkonis | Instytut Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego Szczyt NATO w Warszawie z całą pewnością stanowi wyzwanie i to na różnych poziomach.

piksel< poprzednia
strona 1 z 48

 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij